Snowboard Malzemeleri

 

Snowboard malzemelerinizi seçerken, yaralanmayı en aza indirmek ve güvenli bir şekilde snowboard yapabilmek için size birkaç tavsiyemiz olacak. Snowboard için çok sayıda ekipman takımı gerekmekte, fakat her mevsim sadece birkaç gün snowboard yapıyorsanız, gittiğiniz yere fazla el bagajı götürmemeyi tercih edebilirsiniz. Acemi ya da satın almadan önce  farklı bir ekipman denemek isteyenlerden iseniz, snowboard takımı kiralamak sizin için en makul seçenek olacaktır.

 

Snowboard Çeşitleri

 

Acemi iseniz, snowboardunuzun bağlamalarıyla kurulumu yapılmış olanlarından kiralayacaksınız. Snowboard mağazasındaki yada kayak odasındaki personeller, daha önceki kayma tecrübenize, kilonuza boyunuza göre size en  uygun olan snowboard’u seçmenize yardımcı olacaktır ve botlarınız snowboardunuza uyum gösterecektir (Tabii burada malzeme kiralayanlarda, kayak ve snowboard sporu ile ilgili tecrübe ve geçmiş aramanız önemlidir). Yeni başlayanlar uzun ve sert snowboardlara nazaran genellikle kısa ve esnek, düşük hızda dönülmesi kolay olan snowboardları tercih ederler. Bu snowboardlar yerden çeneniz ile burnunuz arasında bir noktaya kadar uzanır. Mağazayı terk etmeden önce, bağlamaları ve botunuzu ayaklarınıza göre nasıl ayarlayacağınızı iyice öğrendiğinize emin olun.

snowboard-malzemeleri

Bir snowboard satın almak isterseniz, muhtemelen bu zamana kadar size uyan snowboardlara aşinasınız ve yeni markalar denemek istiyorsunuz demektir. Yeni snowboardları test edebileceğiniz, mağazalardaki tanıtım günlerine katılın. Eğer snowboard tecrübeniz varsa, snowboard seçiminizde büyük ölçüde kayma stilinize, boyunuza, kilonuza ve bütçenize bağlı olacaktır. Uzunluk, genişlik, esneklik ve snowboardun derinliği gibi seçenekler sonsuzdur, bu yüzden neye ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz, mağazalardaki snowboard uzmanlarının tavsiyelerini dinlemek akıllıca olacaktır. Snowboard satın alırken, eğer varsa, botlarınızı yanınıza almayı unutmayın, çünkü bağlamalar mağazadaki yetkililer tarafından ayağınıza göre ayarlanabilmektedir.

 

Snowboard botları ve bağlamalar

 

Snowboard botları, vücut hareketiniz ve boardunuz arasındaki bağlantı noktasıdır. Ayrıca snowboard botları ayaklarınızı ve bileklerinizi dönüşlerde meydana gelebilecek olan baskı ve soğuktan korur. Snowboard botları ayağınızın etrafını sarmalıdır. Botlarınız bağlandığında ve dizleriniz büküldüğünde sadece ayak parmaklarınızın kıvrılabileceği ölçüde hafif bir boşluk kalmalıdır. Botlarınızın gevşek olması snowboard üzerindeki kontrol gücünüzü azaltır.

Snowboard yaptığınız esnada, botunuzun içinde aşağı doğru kayma olur, bu yüzden botunuzun içinde fazla boşluk olmadığından emin olun, özellikle de yeni bot satın alırken buna dikkat edin. Botlar genellikle sonradan genişleyebilir, ama büyük olan botları küçültmeniz mümkün değildir. Eğer bot kiralıyorsanız, ayağınızda olabilecek problemleri belirtin ki, size yardımcı olan yetkili personel rahatınızı sağlayacak bir düzenleme yapabilsin. Konforu yakalamak için birkaç markanın birkaç modelini mutlaka denemelisiniz. Rahat olup olmadığınızı anlamak için, botlarınızı bağladıktan sonra, kayışınızı takıp sağa, sola, ileriye ve geriye dönerek hareket edin. Ayaklarınız botun içinde kaymamalı ve  kendinizi rahat hissetmelisiniz.

Pantolonunuzun paçalarını botunuzun içine koymayın, akdi takdirde botlarda sizi rahatsız eden bir baskı meydana getirecektir.

snowboard-malzemesi

Eğer bot satın alacaksanız, kayma stilinize uygun olan bir bota ihtiyaç duyacaksınız. En rahat olan bot tipi yumuşak botlardır, ve en geniş hareketi yine bu botlar sunar, özgür bir snowboard stili için idealdir. Sert botlarda hareket kısıtlıdır, ancak aşırı hız yaparken kullanan kişinin kontrol gücü için son derece uygundur. Bu iki farklı tür arasında, karma türdeki botlar

yumuşak, yüksek, sert gibi özellikleri bir arada barındırıp rahatlık ve kontrolü mümkün kılar.

Sert botlar ve karma botların uygun bağlamalarla bağlanması gerekmektedir.

 

Çoraplar

 

Rahat etmek için sadece bir çift çorap giyin ve çorap boyunun snowboard botlarının üzerinde olmasına özen gösterin. Snowboardunuz teknik bağlamda yüksek niteliklere sahipse, çoraplar sizin için kesinlikle iyi bir yatırım olacaktır. Snowboard çorapları yünlü çoraplara göre incedir ve deriyi terlemeden uzak tutan bir maddeden yapılmaktadır. Ayrıca çoraplardaki bazı dolgulu bölgeler ayağınızda kabarcık oluşmasını da önler.

 

Kasklar

 

Snowboard kaskları %29 oranla baş kısmınıza darbe alma riskini azaltır (Ref: Brent E Hagel, Uni.of Alberta.2005). Kasklar özellikle snowboard uzmanları ve çoçuklar arasında popülerdir. Kask taktığınızda duyma gücünüzün azalabileceğini unutmayın. Snowboard kaskları ancak kafanıza uygun olduğu takdirde etkin bir koruma sağlar. Kaskınızı takıp boynunuzu çevirdiğinizde kaskınız başınızın etrafında dönmemelidir. Modası geçmiş kaskları almamaya dikkat edin.

 

Kaskınızın C.E yada C.E.N (central European norm) sertifikalı olmasına dikkat edin. Eğer kaskınız eskiyse, tekli koruma mı yoksa çoklu korumaya mı sahip olduğunu kontrol edin. Eğer tekli korumaya sahip bir kaskınız varsa ve de siz bir kaza yaptıysanız, yeni bir kask almanın zamanı gelmiş olabilir, çünkü kasktaki deformasyon gözle görülmeyebilir.

 

Kayak Gözlükleri ve Güneş Gözlükleri

 

Hava nasıl olursa olsun mutlaka gözünüzü koruyacak bir gözlüğe ihtiyacınız olacaktır. Kapalı havalarda bile gözlerimiz UV ışınlarına maruz kalmaktadır. Bu ışınlar sadece gökyüzünden değil, yağan kardan da yansıyabilmektedir. Yumuşak hava şartlarında güneş gözlükleri yeterli bir koruma sağlar. Karlı, yağışlı, sert havalarda ise kayak gözlüklerini (goggle) tercih etmelisiniz.

snowboard-malzeme

 

Snowboard Kıyafetleri

 

Snowboard için en az üç kat giyinmeyi göz önüne almalısınız: alt ve üst olmak üzere termal içlikler, sıcağı muhafaza edici yünlü veya polipropilen gibi ürünlerle alaşımlı giysiler, son olarakta rüzgara ve suya karşı korumalı son katman. Hava koşulları aniden değişkenlik gösterebilir, ve sıcaktan terlerken soğuktan titremeye geçiş yapabilirsiniz. Güzel havalarda bile suya karşı doğru ekipman bulundurmak gereklidir.

snowboard kıyafetleri

Snowboard ceketleri ve pantolonları su tutmayan kumaşlardan yapılmakta olup derinizin nefes almasına yardımcı olur. Bu giysileri kiralamak da mümkün olabilir. Snowboard pantolonları genellikle kayak pantolonlarına nazaran ekstra hareket imkanı sağlayacak şekilde daha geniş kesimde olurlar.

 

Eğer kask kullanmıyorsanız, kafanıza, kulaklarınızı da kapatacak olan  yünlü bereler takmalısınız.

 

Eldivenler

 

Snowboard eldivenleri düşüp kalmalarınızda darbelere ve soğuğa karşı ellerinizi korur. Ellerinizi terletmeyen, su geçirmeyen eldivenleri tercih edin. Eldivenler el hareketlerinizi kısıtlasa da elleriniz için gerçekten gereklidir.

 

Bilek, kalça, diz ve dirsek yastıkları

 

Özellikle yeni başlayanlar snowboard kazaları konusunda hassastır. Snowboard üzerinde denge kurmayı öğrenirken şüphesiz ufak tefek bir takım kazalar geçireceksiniz. Söz konusu korumaları takmak morarma, çürüme gibi olayları en aza indirir. Kalça, diz, dirsek yastıkları giysinizin içine de giyilebilir, kalça yastığı ise kısa bir şort şeklindedir.

Bilek yastıkları burkulmalara ve incinmelere karşı koruma sağlar, acemilere ve tehlikeli hareketleri sevenlere tavsiye edilir.

 

Güneş ve Rüzgardan Korunma

 

Koruyucu güneş kremleri ve dudak nemlendiricileri korunma için idealdir. Hava şartları yumuşak olsa bile, siz hızlı bir şekilde kayacağınız için cildiniz zarar görebilir, bu nedenle krem kullanımı ihmal edilmemelidir.

 

Hidrasyon / Su kaybı

 

Hidrasyondan korunmak sizi kayma sırasında tetikte tutacak ve kas kramplarını engelleyecektir. Hidrasyonu  önlemenin en iyi yolu bir sırt çantası taşımaktır. Kaymadan önce

350-450 ml su içmek, snowboardun her 20 dakikasında bir 250 ml su içmek önerilmektedir. Ayrıca snowboard sonrası da su içme eylemine devam edilmelidir. Vücudunuzun sıvı ihtiyacı bünyenize ve bulunduğunuz iklim, çevre şartlarına göre değişkenlik gösterir. Su kaybınızı öğrenmek için snowboard sonrası kilonuzu ölçebilirsiniz.

Eğer yeni başlayanlardansanız belli noktalarda durup mutlaka su için, ve sıvı satın alabilmek için yanınızda bozuk para bulundurmayı unutmayın.