Snowboard Nasıl Yapılır

 

Snowboard yapmak için giyinin

 

- Kaskınızı düzgün bir biçimde takın, kafanızda dönmemesine ve gözünüzün önüne düşmemesine dikkat edin. Muhtemel bir kazadan korunmanın tek yolu budur.

- Botlarınızın rahat olmasına dikkat edin, eğer botlarınız çok büyükse daraltarak onları dengeleyin.

- Uzun çoraplar giyinin, pantolonunuzu botun içine koymak ayağınıza baskı yapar, botunuzun teninize değmesi de bir süre sonra canınızı yakmaya başlar.

- Sadece bir çift snowboard çorabı giyinin, iki çift giymek botunuzun içini daraltır ve kan dolaşımınız yavaşlar.

 

Rehber Ayağınızı Belirleyin

 

Bunu belirlemek için bir çok yol vardır, buzda kaymak yada kaygan zeminde denemek gibi.

Hangi ayağınızı öne atıyorsunuzBunun sağ el veya sol eli kullanmakla, topa hangi ayağınızla vurduğunuzla hiçbir ilgisi yok. Sert bir zeminde kayarsanız illaki bir ayağınızı öne atmak zorunda kalacaksınız ve bu da sizin rehber ayağınız olmuş olacak. Başka bir yöntemde bir arkadaşınızın sizi arkadan itmesidir. Rehber ayağınızı söz konusu yöntemlerle belirledikten sonra, diğer ayağınızı daha rahat kullandığınızda ısrarcı iseniz, istediğiniz ayağınızı rehber ayak olarak kullanmakta elbette ki özgürsünüz.

snowboard nasıl yapılır

 

Rehber ayağınızı ön bağlamaya yerleştirin

 

Bağlamaları sıkıca bağlayın,sonra asıl bağlamaları alın, aynı işlemi diğer ayak içinde uygulayın. Board’ı kontrol etmek için hareket edin ve zıplayın.

 

  • Snowboardunuzu düzgünce  düzenlediğinizden emin olun. Eğer aşağı boardunuza baktığınızda rehber ayağınıza göre snowboard geri duruyorsa, size snowboardu öğreten kişiden yada tecrübeli birinden yardım isteyin.
  • Duruş genişliği önemlidir, bağlamalar genellikle omuz genişliğiyle orantılıdır.
  • Rehber bağlamanızın kayışı varsa bunu botunuza takın. Bu boardunuzun kontrolden çıkmasını engelleyerek kendi başına eğimden aşağı kayarak kaçmasını engeller. Eğer bot kayışınız varsa onu botunuza iyice taktığınızdan emin olun.
  • Rehber ayağınızın bağlamasına 20-15+ derecelik açıya getirin ki, düştüğünüzde bileğiniz burkulmasın. Pozitif açı boardun ön yüzüne bakarken, negatif açı ayağınızın geriye doğru bakmasına sebep olur.

 

Snowboardunuzla telesiyej’e binin ve inin

 

Telesiyejden indikten sonra direk bir tepeden aşağı doğru kaymayacaksınız, önce küçük bir tepeye gidecek sonra ve ilk zamanlarında az eğimli yerlerden inerek çalışacaksınız.

snowboard nasıl

 

Pratik Yapabileceğiniz Bir Tepeye Gidin

 

Saatte en az 7-8km hız yapabileceğiniz eğimde bir tepeye gidin, boardunuzla tepeye dikey bir şekilde oturun ve botlarınızı bağlamaların içine koyun. Bağlamalarınızın sıkı olduğundan emin olun. Bağlamalar bağlı durumdayken ayaklarınızı hareket ettirebiliyorsanız gevşek demektir. Eğer tabanınızdan topuğunuzu kaldırabiliyorsanız yine gevşek demektir. Bu iki sebepten biri dönüş yaparken ayaklarınızın yana kaymasına yol açabilir, sağlıklı yön veremeyebilir yada bileğinizi inciltebilirsiniz.

 

Ayağa Kalkın ve Rehber Ayağınıza Biraz Baskı Yapın

 

Dizlerinizi bükün ve sırtınızı düz tutun, böylece  dengenizi ayarlayabilirsiniz. Öne doğru eğilmek ayağınıza baskı yapmak demek değildir. Ayağınızla bir böceği ezmeye çalıştığınızı varsayın, bu istediğimiz duruşu ve baskıyı oluşturacaktır.

 

Topuğunuzu ya da Parmaklarınızı Saptırarak Yavaşlayın

 

İşin bu kısmı kişisel tercihe bağlıdır, sonuç olarak ikisinide kullanmayı öğreneceksiniz.

 

Dengeyi Sağlayın

 

Eğer sırtüstü düşerseniz arkaya fazla eğildiniz demektir. Ama kayarken yüzün koyu düşmekten iyidir. Dengeyi sağladığınız sürece arkaya eğilmeniz durmanızı kolaylaştıracaktır.

snowboard teknikleri

 

Parmaklarınızı ve topuklarınızı Kullanın

 

Gövdenizi bayır yukarı doğru dönüp aynı zamanda arka bacağınıza baskı uygulayarak ağırlığınızı parmak uçlarına verin. Yada gövdeniz bayıra doğru dönmek istiyorsanız, bu sefer baskıyı topuklarınıza verecek ve ağırlığınızı hafifçe arka ayağınıza ve sırtınıza doğru yaslayacaksınız.

 

Dönüşlerinizi Kontrol Edin

 

Tepenin sonuna vardığınızda ayağınızı bir adım geri atın ve  telesiyej çizgisini belirleyin. Topuklarınızda kullandığınız hareketle dönüşlerinizi kontrol edebilirsiniz, gövdenizi döndürüp bacaklarınıza baskı uygulayın. Döndüğünüz taraf neresi olursa olsun, bir miktar sabit bir baskı uygulamak gerekmektedir.

snowboard nasıl yapılır